Oddlužení a exekuce

Zajímalo by vás, jestli soud povolí oddlužení fyzické osoby i v případě že již máte nařízeny exekuce kvůli svým dluhům? Nebo byste chtěli vědět, jestli na vás vaši věřitelé mohou poslat exekutora po tom, co soud schválí oddlužení? Poradíme vám, jak to je v případě oddlužení.

Oddlužení a exekuce

Jakmile insolvenční soud zahájí insolvenční řízení (oddlužení), tak už vaši věřitelé nemohou požadovat provedení exekuce. Vzhledem k tomu, že pro zahájení oddlužení, musíte k soudu doložit všechny vaše dluhy a závazky, všichni věřitelé se tak stávají účastníky insolvenčního řízení. Po zahájení insolvence už nemohou požadovat úhradu dluhů prostřednictvím exekuce.

Povolí soud oddlužení i v případě exekuce?

Ano, to že již máte exekuce, není důvodem pro to, abyste si nemohli podat žádost o oddlužení. Podle zákona, ve chvíli kdy je zahájeno insolvenční řízení (oddlužení), se všechny exekuce automaticky zastavují a čeká se na rozhodnutí soudu. Všechny pohledávky, které jsou exekučně vymáhány, se pak stávají součástí insolvenčního řízení.

Pokud soud povolí oddlužení, exekuce se zruší a úhrada těchto dluhů se pak řídí nařízením soudu o tom, jak má být provedeno oddlužení. Z tohoto pohledu tedy může být soudní oddlužení fyzické osoby záchrannou před exekutorem.