Zkušenosti s oddlužením

Pokud se zaobíráte myšlenkou na oddlužení (osobní bankrot), s představou, že to bude rychlé a jednoduché řešení pro vaše dluhy , tak vás musíme zklamat. Zkušenosti těch, kdo již oddlužení fyzické osoby (osobní bankrot) podstoupili, ukazuje, že to rozhodně není nic jednoduchého.

Zkušenosti s oddlužením v praxi

Po schválení nové podoby insolvenčního zákona v roce 2008 vkládalo mnoho lidí s velkými dluhy svoji naději v oddlužení fyzické osoby. Doufali, že jim to pomůže dostat se z dluhů a vrátit se zpět k normálnímu životu. Zkušenosti s oddlužením ale ukazují, že to není až tak jednoduché.

Hlavní problém, proč mají lidé negativní zkušenosti s oddlužením, spočívají v nepochopení tohoto zákona. Mnoho dlužníků si totiž myslí, že když mají dluhy, a žádné příjmy, tak jim soud schválí osobní bankrot a oni se rázem zbaví většiny svých dluhů. Ale tak to v praxi nefunguje.

Zkušenosti s oddlužením – reálný příběh

Paní Marie měla dluhy v celkové výši 1 200 000 Kč za různé půjčky. Vzhledem k tomu že svoje závazky už nějakou dobu nebyla schopná splácet, obrátila se na soud s návrhem na oddlužení podle insolvenčního zákona. Marie věřila, že insolvenční zákon a oddlužení je určený právě pro situace, do jaké se dostala i ona.

K jejímu velkému překvapení, soud požadoval uhradit zálohu 15,000 korun. Paní Marie tyto peníze uhradila ale nakonec insolvenční soud provedl výpočet na základě jejích příjmů a dospěl k závěru, že paní Marie nebude schopná během následujících pěti let uhradit 30% svých dluhů. Žádost o oddlužení tedy zamítl.

Zkušenost paní Marie ukazuje, že soudní oddlužení opravdu není pro všechny. Pokud nemáte dostatečné příjmy, nebo majetek, který by bylo možné prodat, soud oddlužení nepovolí.

Další zkušenosti s oddlužením

Další velmi častou zkušeností s oddlužením je i to, že naletíte na nějaký podvod. Pomoc s oddlužením totiž inzeruje celá řada firem. Mnoho inzerátů slibuje okamžité snížení dluhů o 70% nebo jiné lákavé nabídky. Ti kdo podobným slibům podlehnou, ale většinou čekají špatné zkušenosti.

Většina těchto firem se pouze snaží zneužít zoufalé situace, ve které se dlužníci nacházejí. Požadují zaplatit velké peníze předem za své služby a výsledkem jejich „pomoci s oddlužením“ je to, že napíší pouze návrh na oddlužení fyzické osoby. A ten je pak často insolvenčním soudem zamítnut, protože dlužník nemá příjmy. Firmy ale nic negarantují a tak jim peníze za jejich služby musíte zaplatit předem bez ohledu na výsledek. Takže podobné případy pak končí tím, že jste utratili další peníze a máte stále stejné problémy s dluhy.