Browse By

Oddlužení a hypotéka

Dobrý den, máme s manželem velké dluhy, které moc nezvládáme splácet. Máme několik půjček, taky hypotéku a navíc teď ještě dlužíme jednomu soukromníkovi, který nám půjčil peníze na směnku. Vzhledem k tomu že všechny peníze, které vyděláme, dáváme na splátky, ale moc to nepomáhá a pořád nám jen rostou úroky, chtěli bychom to s manželem řešit formou oddlužení u soudu.

Už jsme si spočítali, že vzhledem k našim příjmům bychom měli být schopni zaplatit všechny naše dluhy, ale bojíme se, že přijdeme o byt, na který máme hypotéku. Takže bych chtěla poradit, jestli je to možné při oddlužení zařídit tak, aby nám byt zůstal? Nebo tento byt budeme muset prodat a přijdeme o něj?

One thought on “Oddlužení a hypotéka”

  1. Poradna oddlužení says:

    Byt, na který máte hypotéku má velmi pravděpodobně banka zajištěný zástavním právem. Tím pádem se banka, u které máte hypotéku, odlišuje od ostatních věřitelů. Z pohledu insolventního zákona se v tomto případě jedná o zajištěného věřitele.

    Novela insolvenčního zákona v tomto případě dovoluje, aby zajištěný věřitel nedal souhlas s prodejem majetku, který je podstatou zajištění. Pokud se tedy s vaší bankou dohodnete, že během vašeho oddlužení neudělí souhlas s prodejem bytu, tak vám tento byt zůstane i po oddlužení.

    Banka, u které máte hypotéku, ale bude požadovat, abyste hradili pravidelné splátky i během oddlužen. Takže si musíte spočítat, jestli budete schopni z toho, co vám zůstane po srážkách během oddlužení, hradíte ještě splátky hypotéky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..