Browse By

Oddlužení

Dobrý den, dostal jsem se do finanční situace kdy dlužím asi zhruba 800 000 Kč. Můj plat je zhruba 13500 kč čistého a z toho nezvládám splácet. Chci se zeptat jestli by šlo oddlužení nebo nějaké jiné řešení. Bydlím u rodičů a nechci aby jim něco někdo vzal. Nevím jak oddlužení funguje,jestli si vezme někdo nějaký majetek nebo ne. Děkuji za odpověď. Petr Šoóš

One thought on “Oddlužení”

  1. Poradna oddlužení says:

    1. Vaše rodiče nemají žádnou zodpovědnost za vaše dluhy (pokud nejsou ručitelem nebo spolužadatelem nebo pokud zde není nějaký jiný právní vztah)
    2. Jejich majetek by tedy neměl být v rámci exekuce zabaven. Pokud u nich bydlíte, může se exekutor pokusit zabavit majetek v místě vašeho bydliště, tedy i ten, který patří vašim rodičům. Ti se ale mohou bránit podáním vylučovací žaloby.
    3. Pokud máte plat 13500 čistého a nemáte manželku a děti, pak byste měl splňovat jednu z podmínek pro osobní bankrot formou splátkového kalendáře (schopnost uhradit 30% dluhů). O osobní bankrot můžete požádat insolvenční soud, je nutné doložit všechny svoje dluhy, dále pak příjmy za poslední 3 roky a také očekávané příjmy v dalších 5-ti letech. Dále se nesmí jednat o dluhy z podnikání nebo z trestné činnosti. U soudu budete muset zaplatit poplatek (maximálně 50. 000 Kč – většinou je to ale jen 5 – 20 tisíc Kč). Pokud soud osobní bankrot schválí, tak vám po dobu 5-ti roků bude zůstávat ze mzdy jen nezabavitelná částka – tj. 7 989 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..