Browse By

Je oddlužení u soudu zdarma?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je oddlužení u soudu zdarma nebo jestli se něco platí. Někde jsem četl o tom, že jsou požadovány nějaké poplatky, ale nemám v tom moc jasno. Můžete mi prosím napsat, jestli se něco platí, nebo jestli je to zadarmo?

A pokud se za oddlužení u soudu něco platí, tak mi prosím napište, kolik to asi tak může být a kdy po mě ty peníze budou chtít. Dostal jsem se totiž do problémů s dluhy, mám několik půjček a sotva je zvládám splácet. Chtěl bych si podat žádost o oddlužení, ale bojím se, že pokud se za to něco platí tak na to nebudu mít. Vzhledem k tomu, že všechno co vydělávám, dávám na splátky, tak nemám doslova ani korunu navíc

One thought on “Je oddlužení u soudu zdarma?”

 1. Poradna oddlužení says:

  Zákon, podle kterého se řídí oddlužení u soudu, definuje pouze jediný poplatek. Jedná se o zálohu pro insolvenčního správce. Výše tohoto poplatku je zákonem stanovena maximálně na 50.000 korun. V případech, kdy o oddlužení žádá fyzická osoby (tedy nepodnikatel) ale soud většinou soud stanoví výši poplatku na menší částku.

  U osobního bankrotu je tedy obvyklé, že soud stanoví zálohu na částku v rozmezí 5000 – 20000 korun. Je to ale individuální rozhodnutí soudce a v jednotlivých případech se výše zálohy může značně odlišovat. Není tedy možné dopředu říci, jak to přesně bude ve vašem případě.

  Zaplacení této zálohy je požadováno ve chvíli, kdy se soud vaším návrhem na zahájení insolvenčního řízení začne zabývat. Postup je takový že k soudu podáváte návrh na zahájení insolvenčního řízení a současně žádost o oddlužení.

  Soud vaši žádost může ihned odmítnout – například pokud neobsahuje všechny požadované dokumenty nebo informace, nebo pokud jsou zde nějaké zjevné formální chyby.

  Pokud soud návrh příjme, stanoví současně i výši zálohy.

  Jiné poplatky nejsou u soudu požadovány. Něco jiného ale může být úhrada za služby advokáta. Pokud si netroufáte připravit všechny dokumenty pro soud sám a obrátíte se na nějakého advokáta nebo na některou z poradenských firem, které se specializují na oddlužení, pak můžete zaplatit nějakou částku za jejich služby. Většinou se jedná o deset tisíc korun i více.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..