Browse By

Jaké jsou poplatky za osobní bankrot u soudu?

Dobrý den, někde jsem četla, že když požádám soud o osobní bankrot, tak ještě přede tím, než se soud začne zabývat mojí žádostí, tak musím zaplatit poplatek ve výši 50.000 korun. Je to pravda a platí se to i v případě oddlužení fyzické osoby? Mám veliké dluhy a nezvládám je splácet. Hrozí mi několik exekucí a mám strach, abych nepřišla o byt. Spočítala jsem si, že by mi moje příjmy měli strašit na povolení oddlužení, ale pokud by po mě soud chtě zaplatit 50.000 tak to by asi byl problém, protože tolik peněz prostě nemám a se svými dluhy si je ani hned tak nenašetřím. Jak to tedy je s poplatky za oddlužení u soudu?

One thought on “Jaké jsou poplatky za osobní bankrot u soudu?”

 1. Poradna oddlužení says:

  Podle insolventního zákona, podle kterého se řídí oddlužení fyzické osoby u soudu (osobní bankrot) může soud vyžadovat úhradu zálohy na náklady insolvenčního zákona. Konkrétně je se jedná o zákon č. 182/2006 Sb., paragraf § 108 písmeno 1 – 4.

  Zákon hovoří o tom, že záloha může být stanovena až na 50.000 korun a platí ji navrhovatel insolvenčního řízení. V případě oddlužení fyzické osoby je navrhovatelem právě dlužník. Vzhledem k tomu že insolvenční zákon byl původně určený především pro řešení dluhů podnikatelů a firem, je tato částka takto vysoká.

  V případě že o osobní bankrot žádá nepodnikající fyzická osoba, bývá soudem zpravidla vyžadována záloha max. 10.000 korun, velmi často i mnohem méně (někdy jen 3 nebo 5 tisíc korun).

  Konkrétní výše tohoto soudního poplatku je plně na rozhodnutí příslušného soudu a může se tedy lišit. Platí také to, že v případě, že soud návrh na osobní bankrot zamítne tak se tato záloha vrací zpět navrhovateli.

 2. Eva Souhradová says:

  Dobrý den,
  je pravda, že když podám návrh na osobní bankrot, přijdu o všechen majetek, např. byt ?
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..