Soudni oddluzeni hlavicka

Splácení dluhů z nemocenské


Několik jsem podnikal jako soukromník ve stavebnictví. Na konci minulého roku jsem měl infarkt, a momentálně jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, takže jsem musel svoje podnikání dočasně pozastavit.

Mám uzavřenou hypotéku na částku pře 2 milióny korun, kde musím platit pravidelné splátky cca 7.500 Kč měsíčně. Kromě toho mám ještě nějaké další dluhy ve výši do 100 tisíc korun (půjčky, kontokorent na bankovním účtu a kreditní karta). Kromě toho mám náklady na dům (energie atd.) a musím se nějak živit.

Momentálně dostávám pouze peníze od sociálky ve výši 3900 Kč. Banky a všichni ostatní věřitelé po mě chtějí hradit splátky i když jsou v zoufalé situace a navíc mám stále velké zdravotní problémy. Můžete mi poradit, jestli není nějaký zákon, který by mým věřitelům přikázal počkat s vymáháním svých pohledávek, dokud se neuzdravím? Až mi skončí nemocenská, tak zase budu normálně pracovat a budu si vydělávat dost na to, abych mohl platit svoje dluhy. Ze svých současných příjmů ale nejsem schopný uhradit vůbec nic.

Počet odpovědí na tuto otázku: 1 odpověď


Odpověď na otázku: “Splácení dluhů z nemocenské”:

  1. Pokud jste si neplatit nemocenské pojištění (to je u podnikatelů dobrovolné), tak se nesmíte divit, že máte jen minimální příjem od sociálky. Žádný zákon, který by vás ochránil před vymáháním dluhů ze strany věřitelů pochopitelně neexistuje. Vzhledem k tomu že momentálně nemáte vůbec žádné příjmy, tak si ani nemůžete podat žádost o oddlužení podle insolventního zákona.

    Jediná šance, kterou máte, je pokusit se domluvit se svými věřiteli, aby vám poskytnuly odklad splátek. Některé banky nebo i nebankovní společnosti umožňují v podobných případech odklad splátek nebo i jejich podstatné snížení.

    Obecně, zvláště když máte hypotéku, se určitě vyplatí uzavřít pojistku, která by vás právě v těchto případech ochránila (úrazové pojištění, pojištění proti neschopnosti splácet apod.)

  2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné začít podnikat již v probíhající insolvenci. Přítel má insolvenci 2 a pul roku, 30% částky je již uhrazena. Jak se vypočítá částka, kterou bude muset uhradit z vydělaných peněz z podnikání. Děkuji Alex. Jermářová


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi