Soudni oddluzeni hlavicka

OSVČ – Je možné prohlášení konkurzu ?

Rubrika: Poradna dluhy

Podnikala jsem 12 let jako OSVČ a v roce 2006 jsem díky zdr.kolapsu nezvládla dořešit firmu. Zbytky zboží jsem poslala dodavatelům, zaplatila, co šlo a zavřela obchod. Nezvládla jsem dořešit úřady ani zbytek věřitelů. Vloni se mi podařilo dořešit úřady a kontaktovat část věřitelů, některé dluhy jsem zaplatila, jiné jsou u exekutorů, jsou domluvené splátky, ale moje zdraví je čím dál horší a teprve jsem zjistila, že pro OSVČ existuje možnost konkurzu. Je možné i po 5 letech (ŽL přerušen nemám), aby soud uznal konkurz a zbavila bych se dluhů nebo aspoň měla lepší pozici v jednání s věřiteli? Nezbyl mi žádný majetek, jen malé auto..

Počet odpovědí na tuto otázku: 4


Odpověď na otázku: “OSVČ – Je možné prohlášení konkurzu ?”:

 1. Konkurz jako takový vás dluhů nezbaví. Konkurz spočívá v tom, že se zpeněží majetková podstata dlužníka a výnos se poměrně rozdělí jeho věřitelům. Neuspokojené pohledávky nebo jejich části však nezanikají, tzn., že pokud projdete konkursem, mohou věřitelé i v budoucnu uplatňovat a soudně vymáhat své pohledávky nebo jejich části, které jim doposud nebyly uhrazeny.

  To znamená, že konkurz by na Vaší situaci nic významného neměnil. Co se týká oddlužení fyzické osoby (osobní bankrot) tak ten soud nepovolí z toho důvodu, že zde existují dluhy z podnikání. Podle rozhodnutí nejvyššího soudu pak nehraje roli doba od vzniku těchto dluhů. To zanesená že i když už 5 let nepodnikáte, soud by přesto přihlížel k tomu, že dluhy jsou z podnikání a osobní bankrot by zamítnul.

 2. Dobry den,potřebuji Vaši pomoc,dnes jsem dostal exekuci na účet na dost vysokou částku,jsem živnostník a potřebuji poradit zda ikdyž mám exe na účet jestli ji může exekutor stáhnout a dá se domluvit nějaký splátkový kalendář s exekutorem..Petr

  • Ano exekutor má právo podat návrh na zrušení nebo zastavení exekuce. Zkuste se tedy obrátit na exekutora a domluvit se s ním na nějakém jiném řešení. Většinou ale exekutor dává přednost „jistotě“ což je pro něj zablokovaný účet než aby věřil slibům o zaplacení. Zkusit to ale můžete. Není zde ale žádná právní vymahatelnost. Exekutor nemá povinnost vám vyhovět. V případě, že jako OSVČ máte nějaké zaměstnance, tak máme ze zákona právo ze zablokovaného účtu vybírat peníze na jejich mzdy.

 3. Dobrý den,
  obracím se na Vás s následujícím dotazem. Mám půjčky ve výši cca 300 000,- Kč a dostala jsem se do vážných finančních problémů, takže jsem se splácením v prodlení. Přemýšlela jsem o možnosti osobního bankrotu, ale nevím jak by to bylo s hypotékou na dům ( 600 000,-Kč), kterou splácím řádně měsíčně (splátky 5 000,-) a o dům bych nechtěla přijít. Je nějaké řešení?
  Za Vaši odpověď děkuji, s pozdravem
  Lenka Nováková


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi