Soudni oddluzeni hlavicka

Osobní bankrot a dědictví


Dobrý den, soud mi před časem schválil oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře. Už asi rok tedy splácím a zůstává mi jen nezabavitelná částka. Před několika týdny mi zemřel můj otec a já bych po něm měla zdědit 1/8 dobu.
Ptala jsem se na to insolventního správce a ten mi tvrdí že se údajně nesmím zřeknout dědictví a že hned jak mi bude přiznán nárok na dům, tak svůj podíl musím prodat nebo mě musí ostatní majitelé (sestra a matka) vyplatit. Podle odhadní ceny má můj podíl cenu asi 400.000 korun.

Chtěla bych se vás tedy zeptat jak je to při oddlužení fyzické osoby, když mi soud povolil osobní bankrot s dědictvím? Byli jsme původně domluvené se setrou že se obě dědictví zřekneme a dům zůstane naší mámě. Insolvenční správce mi ale řekl, že to nesmím, že když se zřeknu dědictví tak to nebude platit.

Je nereálné, aby mě máma vyplatila, 400.000 korun prostě nemá. A nezdá se mi, že by mě mohl insolvenční správce nutit k prodeji domu. Vždyť moje máma a moje sestra nemá s mými dluhy nic společného??? Můžete mi prosím napsat jak to je?

Počet odpovědí na tuto otázku: 5


Odpověď na otázku: “Osobní bankrot a dědictví”:

  1. Obávám se, že vás budu muset zklamat, ale insolvenční správce je v právu. V rámci oddlužení jste odsouhlasila několik podmínek, které jsou pro vás závazné. Při jejich nedodržení by soud mohl zrušit váš osobní bankrot.
    Jednou z podmínek, které má oddlužení fyzické osoby je i to, že dlužník nesmí bez souhlasu insolvenčního správce odmítnout dar ani dědictví, jinak by se jednalo o neplatný právní úkon. To znamená, že vás insolvenční správce informoval správně.

    Další podmínka při oddlužení fyzické osoby jste povinná veškerý majetek získaný z dědictví nebo darem po celou dobu kdy probíhá oddlužení zpeněžit. A výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře.

    Takže i v tomto má insolvenční správce bohužel pravdu. Nemůže pochopitelně nutit vaši matku k prodeji domu, ale může požadovat zpeněžení vašeho podílu, což ve výsledku vychází nastejno.

  2. Dobrý večer, prosím,chtěla bych se zeptat,jak probíhá oddlužení v případě, že dlužník nemá všchny potřebné papíry-ztratily se při několikerém stěhování,není v jeho schopnostech je dohledat. Děkuji.

    • To bude hodně záležet na konkrétním případě. Při žádosti o soudní oddlužení musíte k žádosti přiložit seznam všech svých dluhů. Pokud o nich víte, ale nemáte příslušné doklady, pak můžete kontaktovat jednotlivé věřitele a tyto doklady si vyžádat. Pokud o pohledávkách nevíte, pak jaksi nelze žádat o oddlužení. Pokud u soudu v žádosti doložíte pouze některé pohledávky a následně se objeví další, může soud vaši žádost zamítnout právě z tohoto důvodu.

  3. Dobry den , mam schvalenou insolvenci , letos v červenci mi tragicky zahynula maminka a tim mam narok na odškodneni , nejde o dar ani o dedictvi , musim tyto finance přiznat ? dekuju za odpoved

    • Podle zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), paragraf § 412, odstavec 1, především písmeno b a e:
      (1) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen
      a) vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat,
      b) hodnoty získané dědictvím a darem zpeněžit a jejich výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře,
      c) bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru každou změnu svého bydliště nebo sídla a zaměstnání,
      d) vždy k 15. lednu a k 15. červenci kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců,
      e) nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání plánu oddlužení,

      Z toho vyplývá že tento příjem jste povinná oznámit insolvenčnímu správci a ten jen s největší pravděpodobností použije na úhradu vašich pohledávek.

  4. Dobrý den..
    Bratr v insolvenci,otec po smrti,jeho část dědictví je 1/11 z majetku a činí 95tis.. insolvence mu v listopadu končí a chybí mu doplatit 35tis.. bratr tvrdí že své dědictví musí prodat právě za tu cenu 95tis.. myslím,že nás chce obrat o peníze… chci se zeptat.. lze s cenou jeho podílu jít na 35tis..? 95tis nemáme a za tuto cenu to možná ani nikde neprodá.. co na to soud když to nikdo nekoupí nebo jen za minimální cenu..?
    děkuji za odpověď.. Michael


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi