Soudni oddluzeni hlavicka

Je možné oddlužení i po již nařízené exekuci a zabavení bytu?


Dobrý den,
přítel se dostal do těžkostí ohledně hypotéky, kterou si vzal na byt. Bohužel se ocitl na rok bez práce a nemohl splácet. Poté, co získal práci s dostatečným příjmem a chtěl splácet, si banka řekla o celou částku za ten rok. Věc došla tak daleko, že mu byl zabaven byt, který má nyní insolvenční správce a bude prodán v dražbě za směšné peníze, zhruba třetina hodnoty. Přítel pravidelně splácí měsíčně 16 tisíc korun (zhruba již 1,5 roku). Jeho dluh nyní po navýšení o nehorázné penále je 2 milióny. Je možné i v tomto případě zažádat o oddlužení? POčítá se do oddlužení i částka za prodej bytu v dražbě? Děkuji za odpověď.

Počet odpovědí na tuto otázku: 2


Odpověď na otázku: “Je možné oddlužení i po již nařízené exekuci a zabavení bytu?”:

  1. Pokud váš přítel dluží jenom za tuto hypotéku, tak o oddlužení žádat možné není. Předpokladem pro osobní bankrot je to že máte dva nebo více věřitelů (dluhů). Pokud je dluhů více, a byt zatím nebyl prodán v exekuční dražbě, tak je možné o soudní oddlužení požádat. V tomto případě by se ale s největší pravděpodobností jednalo o oddlužení formou prodeje majetku. To znamená, že byt by byl tak jako tak prodán. Rozdíl by byl pouze v tom, že zatímco při prodeji v exekuční dražbě se z výnosu prodeje uhradí maximálně 1/3 dluhu a zbytek váš přítel bude muset splácet dál, při oddlužení by se mohl vyřešit celý dluh. Záleží ale na ceně nemovitosti, na celkové výši dluhy a také na dalších okolnostech.

    • Jaká možnost řešení této situace je, když byl v tu dobu OSVČ, nyní již ne. Byt nesouvisel s jeho podnikáním. Je vůbec nějaká možnost? Jiné dluhy nemá a nevznikly.
      Děkuji.


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi