Soudni oddluzeni hlavicka

Jak se dá zrušit exekuce?


Moc bych vás prosila o radu. Bylo nám doručeno rozhodnutí o nařízení exekuce. V tom papíru je napsáno, že je to kvůli nezaplaceným fakturám u Vodafone, kde můj manžel měl nadělat nějaké vysoké dluhy. Ale on přitom nikdy neměl telefon od Vodafone.

Asi před pěti roky ztratil občanku a nechával si dělat novou. Takže je možné, že někdo na jeho občanku uzavřel smlouvu s Vodafone a po nás teď chtějí zaplatit tyto dluhy. Chtěla bych poradit, co máme dělat v tomto případě? Bojím se, že nám exekutor přijde zabavit věci do našeho bytu. Můžete nám poradit jak se bránit proti této exekuci a jak ji můžeme zrušit nebo zastavit? Moc vám děkujeme za rady.

Počet odpovědí na tuto otázku: 4


Odpověď na otázku: “Jak se dá zrušit exekuce?”:

  1. Pokud je již nařízena exekuce, tak se toho moc dělat nedá. Zákon připouští pouze několik málo důvodů na základě, kterých se dá podat námitka nebo odvolání proti exekuci. Mezi důvody pro zrušení exekuce pak určitě nepatří námitka proti samotné pohledávce. Tím se soud zabýval před tím. Ještě před tím než je nařízena exekuce, tak muselo proběhnout jednání o uznání dluhu. To znamená, že informaci o tom že existuje nějaká pohledávka, jste měli od soudu dostat již dřív a svoje námitky jsme měli uplatnit v průběhu tohoto řízení.

    V tuto chvíli se můžete zkusit obrátit na věřitele a pokusit se ho přesvědčit o tom, že jste tento dluh nezpůsobili. Může se jednat i o nějakou administrativní chybu na jeho straně, ale není to příliš pravděpodobné. Pokud byste se domluvili přímo s věřitelem nebo exekutorem tak ti jsou oprávněni exekuci zastavit nebo podat návrh na její zrušení.

  2. Dobrý den
    mám byt v osob. vlastnictví byla na něm nařízena exekuce, když jsem chtěla byt prodat přes realitku bylo mi řečeno, že to nejde protože jde byt do dražby. Tohle se událo koncem února a na exekučním úřadě nám řekly,že dražba proběhne do konce března.Tak jsme se odstěhovali a stále se nic nedělo. I když jsme se dotazovali stále nám tvrdili že nebyla vydána dražební vyhláška a tudíž nám nemůžou poskytnout bližší informace. Teď nám byla doručena dražební vyhláška a dražba proběhne začátkem září. Myslím, že to nebylo správné jednání protože nám samozřejmě narůstají úroky. Byt mohl být dávno prodaný a dluh zaplacen. Můžeme s tím něco udělat a někde se obrátit?

    • Zákon nedefinuje žádné lhůty, v jakých by musela proběhnout exekuce nemovitosti. Od chvíle kdy je vydán exekuční příkaz, je jeho platnost omezena jeho promlčecí dobou, což 10 let. Exekuce nemovitosti pak probíhá podstatně pomaleji než exekuce na jiný majetek, nebo exekuce na plat. Exekutor musí nechat vypracovat znalecký posudek (zde je lhůta zpravidla 2 měsíce), dále musí být exekuční dražba zveřejněna v centrální evidenci atd. V tomto případě nedošlo k žádnému porušení práv nebo vyhlášek, není se tedy proti čemu odvolat.

  3. Dobrý den,prosím vás chci se zeptat jestli může věřitel zrušit soudní nařízení na exekuci a předat jiné vymáhací společnosti. Děkuji za odpověď

  4. Dobrý den.Před par rokmi má známí poprosil o založení bezniho účtu a dat mu naň dispozičně právo. Potřeboval to proto abi mohl dal splácet úvěr.Jeho účet bil blokli exekuci.Teď se dostal do finančních potíží a namne bílá uvalena exekuce na plat.Kdis sem účet zakládal a dával práva tak mne v bance ujistovali ze to je len běžní účet nic víc. A ze za za den dlh nebudu niky zodpovídat.Kdis sem v bance podal reklamaci tak mi přišla odpověď ze sem pristupitelem.Ale já nic takového ne podepsal. Je to možné že to spusobili dispozičně práva?Vopred děkuji za odpověď.


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi