Soudni oddluzeni hlavicka

Exekuce na dům v dědictví

Rubrika: Poradna dluhy

Dobrý den, moje matka zemřela a mě po ní zůstal dům. Moje matka jej před smrtí dala jako záruku za peníze, které si půjčila od jedné nebankovní společnosti. Část půjčky před svojí smrtí splatila, ale zůstal tam poměrně dost vysoké dluh. Už před smrtí po ní začal peníze vymáhat exekutor a hrozila jí exekuce.

Co se s tím teď stane po její smrti? Dům bych měl zdědit já, jsem jediný dědic, ale mám obavy z toho dluhu a z exekuce. Někde jsem slyšel, že je možné odmítnout dluhy v dědictví. Jak se to dělá, abych odmítnul její dluhy a exekuce a nechal si jen ten dům? Můžete mi prosím poradit jak postupovat abych se vyhnul placení dluhů po matce?

Počet odpovědí na tuto otázku: 1 odpověď


Odpověď na otázku: “Exekuce na dům v dědictví”:

  1. Neexistuje žádná možnost, jak odmítnout dluhy v dědictví a přitom si ponechat majetek, který je součástí dědictví. To zákon prostě neumožňuje. Máte jen dvě možnosti.

    Buď přijmete dědictví jako celek, a tím budete zodpovědný i za dluhy po vaší matce a budete je muset uhradit, jinak je exekutor bude vymáhat po vás, včetně nákladů na provedení exekuce.

    Nebo odmítnete dědictví jako celek. V tom případě se zbavíte zodpovědnosti za dluhy vaší matky a exekutor po vás nebude moci nic vymáhat. Ani dlužnou částku ani případné náklady exekuce.

    Měl byste si tedy spočítat, co se vám vyplatí víc. Jestli dědictví přijmout nebo odmítnout. Pokud přijmete dědictví s dluhy, pak platí, že za tyto dluhy odpovídáte jen do výše dědictví. Pokud by tedy dům měl cenu například 1 milión a celková výše dluhů byla např. 1,5 miliónu, pak zodpovídáte za dluhy jen do výše 1 miliónu korun.

  2. Dobrý den jsem v insolvenčním řízení a možná budu dědit dům příjdu o něj.


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi