Soudni oddluzeni hlavicka

Exekuce na bankovní účet a životní minimum

Rubrika: Poradna dluhy

Můžete mi napsat, jak je to v případě exekuce na bankovní účet? Musí mi exekutor nechat nějaké životní minimum, nebo mi tímto způsobem opravdu může zabavit úplně všechno. Vím, že když exekutor nařídí exekuci na plat, tak mi musí zůstat nezabavitelná částka. Nyní ale došlo k tomu, že mi exekutor zablokoval bankovní účet, kam mi chodí výplata od zaměstnavatele a já jsem tak úplně bez peněz. Nemám ani korunu. Nemohu zaplatit nájem, nemám peníze na jídlo, prostě nic. Přece mi musí zůstat alespoň nějaké životní minimum, nějaká nezabavitelná částka, abych měl alespoň pár korun a živobytí? Jak to prosím je u exekuce na bankovní učet???

Počet odpovědí na tuto otázku: 2


Odpověď na otázku: “Exekuce na bankovní účet a životní minimum”:

  1. Musíme vás zklamat. Je to vůči dlužníkům hodně nefér, ale v případě exekuce na bankovní účet může opravdu dojít k tomu, že budete mít zablokované všechny prostředky až do výše dlužné částky. Zákon bance nařizuje jediné. A to že vám musí jednorázově umožnit vybrat si částku, která se rovná dvojnásobku životního minima. Ale tuto částku (tj. 6256 Kč) si můžete z bankovního účtu, na který byla nařízena exekuce vybrat pouze jednou. Takže i když budete mít takto zablokovaný účet třeba půl roku, tak už na výběr dalších peněz nebudete mít nárok. Tak je bohužel nastavený zákon.
    Takže jediné, co můžete dělat, je vzít si částku, na kterou máte nárok a současně se domluvit v zaměstnání, že vám peníze budou posílat složenkou na poštu nebo že vám je budou vyplácet v hotovosti. V takovém případě vám vždy zůstane alespoň to nezabavitelné minimum.
    Bohužel v této situaci ani nemáte nárok na sociální dávky. U těch se totiž posuzuje celková výše příjmu a to že máte exekuci na mzdu a zablokovaný účet se nezohledňuje.

  2. Dobrý den, Vážení,
    mám dotaz ohledně exekucí, které jsou na mě uvalené u několika věřitelů. Bohužel jsem momentálně nezaměstný a v době kdy jsem měl stálý příjem jsem si vzal půjčky na zboží a další věci, které jsem nemohl splácet díky ztrátě zaměstnání a momentálně mám jen podporu v nezaměstnanosti a exekuce za cca 300 tis. Kč. Z mého min. příjmu platím jednu exekuci 2000 Kč, ale ostatní mě samozžejmě neustále „bombardují“ a nejen to, stále mi navyšují mé pohledávky… Jsem už zoufalí, nevím co dělat…
    Děkuji za odpověď.


Poradna a diskuze (nová otázka nebo odpověď):

Poradna oddlužení - další otázky a odpovědi:

Všechny otázky a odpovědi