Bankrot fyzické osoby

Bankrot fyzické osoby je označení pro oddlužení, tak jak ho popisuje insolvenční zákon ve své části V., §389 až §418. Jedná se o proces oddlužení fyzické osoby, která má vysoké dluhy a není je schopná dále splácet běžnou cestou. Je řešení v případě, že nezvládáte splácet svoje dluhy, půjčky, hypotéky.

Ale pozor, bankrot není řešení pro všechny, kdo mají dluhy. Pro některé dlužníky by to bylo velmi nevýhodné a velké většině z těch, kdo mají dluhy, by to soud ani nepovolil.

Kdy se vyplatí bankrot fyzické osoby?

  • Pokud nemáte dluhy z podnikání a jste soukromá osoba, pak můžete požádat o oddlužení fyzické osoby
  • Podmínkou je také to, že musíte mít mít více věřitelů. Pokud máte sice velký dluh, ale jen vůči jednomu věřiteli, pak vám soud oddlužení nepovolí
  • Další podmínkou pro bankrot jsou dostatečné příjmy, nebo nějaký majetek. Pokud máte jen příjmy, nemáte žádný majetek a jste bez práce, nebo máte jen minimální příjmy, soud vám oddlužení nepovolí

Kolik mi zůstane při soudním oddlužení

Pro bankrot fyzické osoby nabízí zákon dvě možnosti. Buď se jedná o oddlužení rozprodejem majetku. Nebo se může jednat o oddlužení za pomocí splátkového kalendáře.

Pokud si vyberte (nebo pokud soud nařídí), aby bankrot proběhnul metodou splátkového kalendáře, pak vám moc peněz nezůstane. Po dobu následujících 5-ti let budete mít k dispozici pouze nezabavitelnou částku. Ta bude stejná jako v případě exekuce na mzdu na přednostní pohledávky. Konkrétní výpočet závisí na tom, jaká je vaše čistá mzda a jestli můžete uplatnit navýšení nezabavitelné částky za další vyživované osoby.

Příklad výpočet nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby

Pokud proběhne bankrot fyzické osoby prostřednictvím splátkového kalendáře, pak dlužník bude po dobu 5-ti let dostávat pouze nezabavitelnou částku:

Pokud se bude jednat o muže, který má ženu a dvě nezaopatřené děti a čistou mzdu 20.000 Kč. Měsíčně, pak mu při oddlužení fyzické osoby zůstane nezabavitelná částka 11 984 Kč měsíčně, vše ostatní se použije na úhradu dluhů.

Pro další příklady nebo výpočet, kolik by vám zůstalo při oddlužení, se podívejte na kalkulačka oddlužení.

Jak podat žádost o bankrot fyzické osoby?

Jak má vypadat žádost o bankrot fyzické osoby popisuje insolvenční zákon, nebo je to také popsáno na tomto webu v článku zákon o oddlužení fyzické osoby. Žádost o oddlužení musí být podána na formuláři, který pro tento účel předepisuje zákon. Formulář a vzor jak má být formulář vyplněn najdete v této sekci – žádost o oddlužení.